Tallinna hipodroom on oluline ajalooline paik, mis on seotud nii spordi kui ka kultuurieluga Eestis. Hipodroomi loomine pärineb juba möödunud sajandi algusaastatest, kui 1923. aastal avati esimene ametlik võidusõidurada.

Hipodroom oli esialgu tuntud kui spordirajatis, kus korraldati hobuste võidusõite ning erinevaid ratsaspordiüritusi. Lisaks spordile oli see koht, kus inimesed kogunesid ühistegevusteks ja meelelahutuseks. Hipodroomi olid sageli külastamas nii sportlikult huvitatud inimesed kui ka lihtsalt meelelahutuse otsijad, kes soovisid näha hobuste võidusõite ja nautida sellega seotud õhkkonda.

Aastate jooksul on hipodroom olnud oluline koht ka mitmesuguste ürituste ja kultuurisündmuste korraldamiseks. Olid ajad, kui hipodroomil toimusid kontserdid, laadad ning erinevad etendused, muutes selle mitmekülgseks meelelahutuskeskuseks, kuhu inimesed kogunesid erinevatel põhjustel.
Hipodroomi asukoht on olnud oluline ka linnaelanike jaoks. Kuna see asub suhteliselt kesklinna lähedal, siis oli hipodroom populaarne paik nii tallinlaste kui ka turistide jaoks, kes soovisid veeta aega looduslähedasel alal ja nautida hobuste võidusõite ning muud meelelahutust.

Ajapikku on hipodroomi funktsioonid ja roll muutunud ning tänapäeval kavandatakse sellele alale uusi arendusi, mis hõlmavad elu- ja äriruume. See tähendab, et ajalooline hipodroomi ala saab uue ilme ning kuigi selle ajalooline pärand jääb, on see valmis võtma vastu uusi väljakutseid ja funktsioone tänapäeva linnaruumis.

Tallinna hipodroomi ala ümberkujundamine on pikalt oodatud sündmus, mis hakkab lõpuks teoks saama. Kuigi 19 aastat tagasi anti teada suurtest plaanidest muuta see kuumaks elurajooniks, on visuaalsed muutused olnud tagasihoidlikud. Viimaks, 2025. aasta esimeses pooles, saabuvad aga esimesed ehituslood teede arendamiseks ja taristu rajamiseks, mis panevad aluse uuele ärilisele ja elurikkale kvartalile.

Arendajaid on kolm – Alfa Property, Reterra ja EKE –, kes võtavad ette selle suurejoonelise projekti. Kavandatud alale on plaanitud kokku 49 hoonet, hõlmates umbes 350 000 ruutmeetrit äri- ja eluruumi ning pakkudes ligi tuhandet uut korterit ja umbes 3000 töötajale mõeldud bürooruumi.

Täpsema plaani kohaselt saab kvartalist viie minuti linna, pakkudes elanikele kõiki vajalikke teenuseid ühes hoonekompleksis: kauplused, tervisekeskus, restoranid ning loomulikult suures mahus bürooruumid. Lisaks on piirkonnas mitmeid vaba aja veetmise võimalusi, sealhulgas parkmetsa terviserajad, erinevad spordiplatsid ja isegi supelrand.

Ehituse takistused on osutunud teede ja taristu rajamise keerukuseks. Linn ei ole veel andnud garantiisid, kuidas sademevesi merre juhitakse, mis on pidurdanud ehituslubade väljastamist. See omakorda on mõjutanud ka potentsiaalseid ankurüürnikke. Näiteks Swedbank otsustas kolida teise rajatisse pärast ootamist väsinuna.

Kuigi arendajad loodavad ehitustöödega algust teha 2025. aasta esimeses pooles, jäävad hobused hipodroomile seni, kuni ehitusprotsess võimaldab. Ehkki visuaalsed muutused pole veel silmaga nähtavad, on hipodroomi ala muutumas – järk-järgult kerkivad uued majad ja ümbrus saab uue elujõu, muutes selle Tallinna kesklinna lähedal asuva piirkonna atraktiivseks nii elamiseks kui ka äritegevuseks.

Hipodroomi alast saab kavandatud arenduste tulemusel elamurajoon ja ärilinnak, kus on ühendatud elu- ja ärihooned, avalikud ruumid, kaubanduskeskused ning puhkealad. See loob keskkonna, kus inimesed saavad elada, töötada ja veeta oma vaba aega ühes kohas.
Samuti on plaanis luua integreeritud keskkond, kus on rohkelt rohealasid, jalakäijatele ja ratturitele mõeldud teid ning võimalusi sportimiseks ja vaba aja veetmiseks. Sealhulgas on plaanitud mitmesugused spordiplatsid ja tervisekeskused, luues võimalusi aktiivseks eluviisiks.

Tallinna hipodroomi tulevik on põnev ja mitmekesine. Kogu see areng annab hipodroomile uue identiteedi ning pakub linnaelanikele ja külastajatele mitmekesist ja kaasaegset elukeskkonda, luues sellega uusi võimalusi ja muutes linnaosa dünaamilisemaks ja elavamaks.