Mis on detoks ja millal peaks seda tegema?

Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja.

Tubade koristamine tundub loomulik tegevus – pühime tolmu ja viime prügi välja, sest on selge, et mustuse sees pole võimalik elada. Kas ka kehale peaks aeg-ajalt suurpuhastuse tegema?


Tegelikult on organismis olemas täiesti tasuta koristaja – see on maks. Kui maks toimib korralikult, eemaldab see 99% veres olevatest bakteritest ja toksiinidest ega lase neid üldisesse vereringlusesse. Kuid maks on üsna hõivatud tegelane – tal on kehas täita üle 500 biokeemilise funktsiooni ning ta puhastab keha mürkainetest ainult siis, kui selleks on loodud sobivad tingimused. Õnneks on tal ka abiväge.

Organism puhastab end osaliselt ka läbi naha, kopsude, neerude, soolestiku ja lümfisüsteemi abil:

  • Higistades väljuvad lisaks mineraalainetele meie organismist ka mürk- ja jääkained.
  • Soolestiku ülesandeks on väljutada ebavajalikud tahked ained kehast.
  • Neerud sorteerivad välja ebavajalikud ained, mis uriiniga väljutakse. Liigset mürkainete kogunemist organismi ei saa siinjuures tekkida.
  • Lümfisüsteem koos põrnaga filtreerib kehast välja kahjulikud bakterid ja viirused.

Stressi roll meie kehas ja mis aitab?

Loomulikult teeb stress, saastunud maailm ja toiduained meie organismi puhastusprotsessi keerukamaks, sest koormus on senisest tunduvalt suurem. Siinkohal ei ole aga erilist kasu kolmepäevastest detoks-kuuridest, mille ajal juuakse ainult smuutit. Paljude arvates tähendab detokskuur hoopiski mingi kindla tee joomist. Ja veel suurema hulga inimeste jaoks on detoks lihtsalt mingi range imedieet, mida tehes on võimalik ekstreemselt palju kaalu langetada.

Ma ei ole 100% detoksi vastane, sest organismi puhastumise traditsioon on väga pikk ja seda kasutatakse väga paljudes kultuurides juba tuhandeid aastaid.  Traditsiooniliselt on paast või organismi puhastumine leidunud aset just aastaaegade vahetumise paiku. Ka Piiblist leiab viiteid toidupiirangute ning füüsilise ja aroomiteraapilise puhastumise kohta. Puhastumist praktiseeriti ka paljudes teistes kultuurides üle maailma, sealhulgas indiaanlaste juures, Antiik-Kreekas, Antiik-Roomas ja Põhjalas. Paljudes kultuurides leidub mõisteid, mis viitavad samal ajal nii keha loomulikule puhastumisele kui ka hingelisele puhastumisele. Olen detoksit ka ise oma karjääri jooksul paarile kliendile soovitanud.

Loomulikult teeb stress, saastunud maailm ja toiduained meie organismi puhastusprotsessi keerukamaks, sest koormus on senisest tunduvalt suurem. Siinkohal ei ole aga erilist kasu kolmepäevastest detoks-kuuridest, mille ajal juuakse ainult smuutit.

Kuidas detoks tegelikult käib?

Üks mu tuttav toitumisnõustaja ütles, et kui sul on katkine Ziguli,  siis pole mõtet alustada parandamist sellega, et ostad talle sportrooli. Umbes samamoodi suhtun detoksisse- see pole kindlasti kõigile ja see pole esmalahendus kaalueesmärkide saavutamisel. Inimesele, kes on pikaajaliselt valesid toiduvalikuid tehes muutunud ülekaaluliseks, on detoksi tegemine liiga suureks koormuseks nii vaimselt kui füüsiliselt. Kaalulangetamiseks on palju lihtsamaid võimalusi.

Kuid kui oled otsustanud detoksit proovida, siis tee seda õigesti. Üks korralik detoksdieet on pigem see, mis toiduained sa selleks perioodiks oma menüüst välja lülitad, mitte see, mida sa sellel ajal kindlasti tarbima peaksid.  Seepärast unusta ära kolmepäevased imedieedid- ja tooted ning loobu igapäevastest tarbitavatest mürkidest nagu kohv, sigaretid, alkohol, rafineeritud tooted ja rämpstoit. Tähtis on ka mitte üle süüa, sest see on maksa alafunktsiooni peamine põhjus. Liigne toidukogus paneb maksale nii suure koormuse, et see ei suuda enam kahjulikke aineid tõhusalt neutraliseerida. Näiteks võib ka toidutalumatuse sümptomite põhjus peituda hoopis ülekoormatud maksas, mis ei suuda toitu mürkidest vabastada. Detoksikuur võiks kesta nädal või kaks. Maksa tegevuse toetamiseks tuleks sel perioodil süüa peamiselt taimset toitu, erandina võiks tarbida muna ja kala, aga liha- ja piimatooted peaksid kõrvale jääma.

Detoksi menüü

Detoksiks pole vaja koostada ranget toitumiskava. Piisab, kui köögi- ja puuviljadest eelistada tsitruselisi (välja arvatud greip, mis pigem takistab puhastust) ja marju (eriti mustikaid), virsikuid, arbuusi, punast sibulat, küüslauku, ingverit, pipralisi, porgandit, avokaadot, peeti, spinatit, tomatit ja kapsalisi (eriti brokolit ja sparglit). Kindlasti tuleks süüa ka röstimata pähkleid (eriti Kreeka pähkleid) ja seemneid (väga head on tilli- ja köömneseemned). Röstimine annab neile küll tugevama maitse, kuid sellise töötlemisega kaovad pooled kasulikud toitained. Süüa võiks ka rohkelt värsket rohelist kraami, et saada piisavalt foolhapet ja teisi B-rühma vitamiine,  ning täisteratooteid.

Maks on ainus organ, mis on õige toetuse korral võimeline end uuendama. Seepärast võiks senisest enam pöörata tähelepanu hoopis sellele, kuidas teda igapäevaselt kõige paremal moel toetada.

Keha puhastavad maitseained

Maitseainetest võiks puhastuskuuri ajal tarvitada rohkelt Cayenne’i  pipart ja kurkumit. Need tugevdavad nii immuunsust kui ka maksa. Lisaks on need ainukesed vürtsid, mis ei ärrita seedesüsteemi. Ka sool on omal kohal. Juua tuleks piisavas koguses puhast vett. Söögikordi võiks päevas olla kuni kuus, aga sealjuures peaksid portsud jääma väikeseks ning õhtusöök eriti kergeks.

 

Aga tagasi meie tasuta koristaja juurde tulles tasub teada, et maks on ainus organ, mis on õige toetuse korral võimeline end uuendama. Seepärast võiks senisest enam pöörata tähelepanu hoopis sellele, kuidas teda igapäevaselt kõige paremal moel toetada.  Sellest saad lähemalt lugeda juba meie järgmises postituses.

ÖselBirch mahedad kasemahlajoogid

• Vähese suhkruga • Eesti mahetoodang • Säilitusaineteta • Iga pudel toetab maailmakoristust: letsdoitworld.org

• Sisaldab kasemahlale omaseid mineraalaineid ja vitamiine