ÖselBirch kasemahl suhkur karastusjookides

Eelista võimalikult vähe töödeldud tooteid ja tooraineid – nii saad kindel olla, et neis sisalduvad koostisosad on inimese organismile talutavamad.

Kui vanasõna kohaselt kehtib tõekspidamine: “Mida rohkem, seda uhkem!”, siis meie teame vähemalt üht, mille kohta see päris nii ikka ei käi. Suhkur!

Suured reklaamikampaaniad tänavatel, ajakirjanduses, teles ja raadios – kõikidel üks ja üheselt mõistetav sõnum: Suhkur on halb! Ja hoolimata sellest on ikkagi toidupoes ringi käies iga teise vastutulija ostukorv paksult täis suhkrust pakatavaid tooteid. On siis tegelikult ka nii, et suhkur on halb ning selle tarbimine, nagu reklaamid väidavad, tuleks lõpetada päeva pealt? Või on olemas mõni muu mõistlik lahendus?

Kõigepealt vajab selgitamist üks:

SUHKRUL JA SUHKRUL ON VAHE!

Oled Sa kunagi mõelnud, milles seisneb puuviljades ning šokolaadis sisalduva suhkru erinevus? Mõlemad on ju magusad ja head. Küll aga peitub puuviljade sisalduses fruktoosehk puuviljasuhkur ning tavapärane šokolaad on emajaolt magustatud klassikalise valge suhkru ehk sahharoosiga. Viimase puhul on tegu glükoosi ja fruktoosi keemilise ühendiga. Puuviljade puhul ei tähenda see aga seda, et muid suhkruid neist ei leia – nagu looduses ikka, igas asjas natuke nii üht kui teist. Seega on, sõltuvalt viljast, ka puuviljade-juurviljade koostises väiksemal või suuremal määral glükoosi. Küll aga on siin üks oluline erinevus! Kui puuviljades ja muus looduslikus saagis on suhkrute näol tegu lihtsalt fruktoosi ja glükoosi seguga, siis valge suhkur ehk sahharoos on keemiline ühend, mille keemilised ja füüsikalised omadused ei ole samaväärsed monosahhariidide, glükoosi ja fruktoosiga.

Suhkrutega, olgu selle päritoluks puuviljad, kommid või limonaad, ei tasu liialdada!

Kas see aga tähendab, et fruktoosi ja glükoosi võiksime tarbida lõputult ilma süümepiinadeta? Oleks see vaid nii! Nagu iga asjaga, mängib kõige suuremat rolli kogus. Nii nagu liigne treening ei ole hea sinu kehale, liigne alkoholi tarbimine sinu ajurakkudele ja maksale ning liigne magaminegi võib põhjustada pigem suuremat väsimust kui jõuvarude täiendamist, siis ka liigne suhkrute tarbimine võib kaasa tuua endaga tõsiseid probleeme. Liigne fruktoosi kogus tekitab suuri muresid inimese ainevahetuses, liigne glükoos aga põhjustab veresuhkrutasemega seonduvaid probleeme organismis.

Muud magustajad ehk suhkruasendajad

Kui nüüd aga need suhkrud kõrvale jätta, siis on veel üks kamp magustajaid, millest ehk suur osa tarbijaid teadlikki ei ole – suhkruasendajad. Kuidas siis ikkagi on nii paki peal on suurelt kirjutatud: “SUHKUR 0g”, aga toode maitseb sama magusalt kui suhkru sisaldusega tooted. Kõiksugu uhkete siltidega kutsuvad sporditooted eesotsas, sisaldavad säärased tooted hulganisti suhkruasendajaid. Osad neist loodusliku päritolu, osad aga suurtes laborites keemiliselt mulksumas. On need siis paremad kui ülaltoodud sahhariidid? Vot ei teagi öelda, aga kipume ikka selle poole kalduma, et mida looduslikum seda parem. Suhkruasendajad, võrreldes tavalise suhkruga, on toiduainetööstuses kasutusel olnud veel nii vähe aega, et ehk pole nende mõju inimorganismile jõudnud veel avaldudagi.

Aga mis sellel kõigel karastusjookidega siis pistmist on? Eks ikka nii palju, et mistahes karastusjoogi pudeli sa poeletilt ka ei haaraks, siis on väga-väga suur tõenäosus, et üht või teist laadi suhkruid seal sees on. Ega nende maitse siis muidu nii kütkestav ei oleks. Vast kõik on näinud võrdlusi, kus ühel pildil on suurte ja tuntud brändide karastusjoogipudelid, ning kõrvale asetatud klaasid, koos pudelis sisalduva suhkrukogusega. Naljakas või ei, aga tihtipeale on klaasid suuremad ja kõrgemad, kui pudel ise, et kogu joogis sisalduv suhkur ikka ära mahuks. Aga ausalt öeldes kurb mõelda, kuidas lihtsalt janu kustutamise eesmärgil oma tervisele suur karuteene tehakse. Ja mitte vaid endile vaid ka oma lastele. Laps tahab limonaadi? Muidugi, see on magus! Aga kui täiskasvanud inimese organism suudab pudelitäie suhkrust limonaadi kuidagi veel silma kinni pigistades omaks võtta ja seedida, siis kujutage ette väikese lapse arenevat organismi! Janu kustutada ja samas maitseelamusi saada on võimalik ka tervist kahjustamata. Kuidas? Oh ära muretse, me oleme kõik läbi mõelnud!

Suhkur meie kasemahlades

Meie kasemahlad on vähendatud suhkrusisaldusega – st siis võrreldes tavapäraste limonaadidega on meie kasemahlades kuskil 1/3! Möhhiitosse oleme pannud täpselt nii vähe mahesuhkrut, et tsipakene laimi hapukust neutraliseerida ja et ikka kokteilina hästi mekiks, aga tervist rivist välja ei lööks. Ruuben ja Aastel said ka pisut mahesuhkrut juurde, aga ainult selleks, et lapsed ei saaks altkulmu vaadata, kui magusa limonaadi asemel need pudelid neile kätte antakse. Ja tegelikult saime päris hästi hakkama – mitmed lapsed jooksevad festivalil meie putka juurde tagasi ja küsivad seda kasemahla-fantat. Selle all mõtlevad nad siis aga hoopiski meie astelpajuga kasemahla, Astelt!

Inge ja Ardoniga juhtus selline lugu, et nemad jäid hiljaks kui suhkrut jagati ja seega said nemad oma pudelisse hoopis mett. Just just! Selle sama mee, mis on looduslikult glükoosi ja fruktoosi segu. Ja Häpuga läks sootuks nii, et talle meeldis üksi rohkem ja seega sai temast lihtsalt suurepärane ilma suhkruta janukustutaja! Ja kui sa nüüd arvad, et ei kõlba see puhas hapu jook kuhugi, siis luba vastuvaielda. Või pigem, katseta enda lapse peal järgi. Üllatuslikult ikka ja jälle, olgu see laulupidudel, festivalidel või poes degusteerimisi tehes, enamus lapsi ei krimpsuta selle hapu peale nägugi! Aga eks muidugi, kui juba maitsega variante lisaks proovida anda – siis on laste kiire lemmik rabarberiga Ruuben, mündine Möhhiito või astelpajuga Astel.

Vot, võta siis näpust, on meile neid suhkruid nii palju vaja või ei ole? Eks natuke ikka. Aga täpselt nii palju, et oleks energiat ja organism saaks oma põhifunktsioonid täidetud. Üks on aga kindel, ÖselBirchi võid südamerahuga juua terve pudeli ja väikese kommi võid ka endale veel lubada – nii on kindel, et päevane suhkruvajadus lõhki ei lähe!