kase allergia kasemahl

Kase õietolm on kevadel üks levinumaid õhus lendlevaid allergeene. Puude õitsemise ajal eralduvad pisikesed õietolmu osakesed, mille tuul laiali pillutab. See õietolm põhjustab paljudel inimestel ärritavaid sümptomeid.


Sellepärast on küsimus täiesti õigustatud: “Kas ma saan kasemahla juua, kui olen kase õietolmu suhtes allergiline?”

Päris ühest vastust sellele ei ole, mistõttu peab igaüks selle enda jaoks proovimise käigus kindlaks tegema. Mõned eriala spetsialistid arvavad aga sedagi, et kasemahl võib allergilisi sümptomeid hoopis leevendada.

Mis on allergia?

Tavaliselt kaitseb immuunsussüsteem keha kahjulike sissetungijate – näiteks viiruste ja bakterite – eest haiguste ennetamiseks. Õietolmuallergiaga inimestel tuvastab immuunsüsteem kahjutu õietolmu aga hoopis kui ohtlikku sissetungijat. Seetõttu hakkab keha tootma kemikaale õietolmu vastu võitlemiseks. Seda nimetatakse allergiliseks reaktsiooniks, konkreetne õietolmu tüüp, mis seda põhjustab, on allergeen. Allergiline reaktsioon põhjustab arvukalt ärritavaid sümptomeid, näiteks aevastamist, kinnist nina ja vesiseid silmi. (Allikas: healthline.com)

Kase õietolmu allergia

Täpsemalt kase õietolmu allergiast

Kase õietolmu allergia esineb aprillist juunini. On oluline teada, et kask esindab kaseliste sugukonda, kuhu kuuluvad veel lepp ning sarapuu. Viimased alustavad õitsemist varem. Ühe sugukonna puude õietolmud annavad allergia puhul ristreaktsioone. Kaseallergik tunneb ebameeldivat suu sügelemist ja turset vahest ka õunte, sarapuupähklite, herneste, sojaoa, viinamarja, kiivi, toore porgandi ja kartuli, pirni, aprikoosi jms söömisel.

Väljas sportimise seisukohalt on hea teada, et õietolmu hulk õhus on kõige kõrgem hommikul kella 5–10 vahel. Pärast vihma väheneb õietolmu hulk õhus oluliselt. Allergilisi reaktsioone aitab vähendada põlluservade ja metsaaluste vältimine, (päikese)prillide kandmine ning looduses sportimisel suu ja nina katmine (nt puhvi kasutades), õhtuti juuste veega loputamine. Pesu ei tohiks õietolmu perioodil õues kuivatada. Eesti Allergialiidu kodulehel on võimalik jälgida, millised on õhus õietolmu kogused. (Allikas: allergialiit.ee)

Immunoteraapia sümptomite leevendamiseks

Sõltuvalt allergia tüübist saab keha treenida nii, et õietolm endast enam ohtu ei kujuta. Immunoteraapia ehk allergia immuunravi on ennetav ravi, n-ö immuunsüsteemi ümberõpetamine – ravi käigus manustatakse järk-järgult suurenevas annuses allergeeni, mille tulemusena väheneb immunsüsteemi reaktsioon antud allergeenile. Eesmärk on pikema aja jooksul sümptomeid leevendada ja elukvaliteeti parandada. Erinevalt allergiavastastest ravimitest on immunoteraapia näidanud, et see muudab haiguse algpõhjust. On tõestatud, et immunoteraapia viib sageli pikaajalise edu saavutamiseni.

Allergia immuunravi on tõhus õietolmu-, tolmulesta- ja putukamürgiallergia puhul, seda on kasutatud juba üle 100 aasta. Möödunud sada aastat on tõestanud allergia immuunravi kui täiendravi olulisust just õietolmuallergikutel ja putukaallergiaga inimestel.

kasemahl ja kaselehed

Mis seos on kasemahlal, kase õietolmu allergial ja immunoteraapial?

Nii nagu eelnevalt öeldud, igaüks peab allergia väikese kogusega katsetades enda jaoks kindlaks tegema. Kui inimene on kase õietolmu vastu allergiline, siis ei saa automaatselt väita, et ta on ka kasemahla vastu allergiline. Vastavalt immunoteraapiale tulekski kasemahlaga väikestes kogustes katsetada. Kui inimene talub kasemahla, siis võib tasapisi koguseid suurendades ja regulaarselt juues testida ka seda, kas see vähendab kase õietolmu allergiat.

Sellise tulemuseni on jõudnud vähemalt kaks ÖselBirchi kasemahlade joojat. Nad on kinnitanud, et nende kase õietolmu allergia on tänu kasemahla joomisele oluliselt vähenenud.

(Allikad: Tartu Ülikooli Kliinikum, Maailma allergiaorganisatsioon ja Ameerika allergia, astma ja immunoloogia kolledž; ajakiri Kodutohter 2016 Allergia erinumber)

 

 

ÖselBirch mahedad kasemahlajoogid

• Vähese suhkruga • Eesti mahetoodang • Säilitusaineteta • Iga pudel toetab maailmakoristust: letsdoitworld.org

• Sisaldab kasemahlale omaseid mineraalaineid ja vitamiine