Ösel Birch heinategu hapendatud kasemahl

Laulusalmid ja luulereadki pajatavad vanaemast öunapuuaias, aga meie vanaema askeldas juba varakevadest saati ikka seal kasepuude vahel. Ah et miks vöi? No eks ta seda kasemahla seal vaaritas. Ämbrid ja potid, purgid ja kastrulid kasepuude all reas. Kui kohe eriti teraselt kuulasid, siis vöis linnulaulu taustal kuulda väikest vulinatki – eh, egas seal siis oja ei vulisenud, ikka värske kasemahl, tilk tilga haaval purki.

VALVE
VALVE Meite vanaema

Tihtipeale see väejook sealt puu all seisvast purgist kaugemale ei jöudnudki – käisime muudkui janu kustutamas ja aiatööde ning mängude vahel end värskendamas. Nönda seni kuni purk oli täitsa tühi. Önneks olid vanaemal need köikse paremad kased ja nönda oli juba varsti uus laar kasemahla ootamas.
Ülejäänud kasemahla pistis vanaema meie eest peitu, eks ikka selleks, et me köike kohe ära ei jooks ja saaks suvise heinateo ajal hoopis hapendatud väejooki pöösa vilus nautida. Oh ta kohe teadis meid ette, kuumal suvepäeval polnud töesti miskit paremat kui kergelt kihisev hapendatud kasemahl. Nii me siis istusime kadakapuude varjus, rehad ja heinakuhjad taamal ning nautisime külma, värskendavat kasemahla. Polnud sel töötegemisel viga nii ei ühti!

Fermenteeritud ehk hapendatud kasemahl

Aga kuidas see värske, kevadine kasemahl siis kihisevaks saab? Hapendamise ehk fermenteerimis protsessi käivitab kasemahlas sisalduv naturaalne suhkur, mille tulemusena tekivad ensüümid, vitamiinid ja erinevad probiootilised bakterid, mis muudavad hapendatud toidud, nagu näiteks ka hapukapsas, tervisele tohutult kasulikuks. Tarbides piisavalt palju häid baktereid, teeme suure teene oma köhule ja soolestikule, mis tulevad kergemini toime seedimise ja toitainete omastamisega.

Vanarahvaski arvas, et kasemahl on nooruse eliksiir ja ravim paljudele haigustele. Kui neid ei taha kuulda vötta, siis usu seda, et kasemahl on pungil headest vitamiinidest. See väejook, nagu seda kutsutakse, annab kergust ja uut elujöudu, mis on talvel ehk natukene kaduma läinud. Puhastab organismi jääkainetest ning aitab tugevdada immuunsust, sisaldades saponiine, mis aitavad vältida ka pöletikke ja kasvajaid. Et sellest veel vähe ei oleks, toob ta ka maitsemeeltele röömu oma kerge magususega.

Kasemahla kasutusvõimalused

Kui lastena söbrad külla tulid, siis ilmus alati justkui imekombel lauale hapendatud kasemahl. Nii ka täna, ainult selle vahega, et nüüd teeme kasemahlast ka mönusaid kokteile ja smuutisid. Peotäis külmutatud marju, natuke banaani ja jääd ning korralik ports HÄPUt, naturaalset kasemahla. Blenderisse ja klaasi ja ongi magustoit vöi hommikusöök serveeritud.

Kui söbrad grilli- vöi saunapeole tulevad, siis on külmas alati pudelid ootamas. Kellele INGE, ingveriga kasemahl, kellele ASTEL, astelpajuga kasemahl ja kellele hoopis tükis MÖHHIITO, mis täpsustamist vist ei vajagi. Kusjuures, INGE sobib eriti hästi jahedamal suveöhtul, killukese jää ja öunamahlaga. Soojemal päeval, päikese käes tasub aga proovida hoopis MÖHHIITOt natukese jää, laimi ja mündiga.

Pilt: Kätlin Kikerpuu

Kaselimps lastele

Üllataval kombel, kui mõned täiskasvanud krimpsutavad hapu peale nägu või leiavad, et ÖselBirchi kasemahlad pole ikka piisavalt magused, siis just lapsed on need, kes haaraksid veel ja veelkord RUUBENI, MÖHHIITO ja HÄPU järele. Laste maitsemeeled on alles arenemas ning need saavad koheselt aru, et hapukamad joogid värskendavad palju paremini. Soovime ju ikkagi ka oma lastele vaid parimat! Kasemahlas on kordades vähem suhkrut kui tavalises limpsis ning ei sisalda ei värv- ega säilitusaineid.

Nagu ikka, heal lapsel mitu nime, olgu selleks siis kasemahl, maailma parim vesi, väejook vöi nooruse eliksiir. Kindel on see, et tegemist on töesti ühe väge täis joogiga. On ju tore möelda, et jook, mida jood tuleb puust, seega on sinu energiaallikaks just nimelt see torme ja pakaseid, päikest ja tuult üle elanud puu. Kas see mitte ei tekita tugevamat sidet looduse ja keskkonnaga, kus elame? Me köik soovime nii endile kui oma lastele vaid parimat ja just täpselt seda ÖselBirch pakubki.

Kust aga seda imejooki leida? Kui ühtki mahlast kaske läheduses ei ole vöi aega hapendamiseks napib, siis leiad HÄPU ja INGE ja köik teised mitmetest kauplustest üle Eesti – Prisma, Rimi (Talu Toidab), valitud Selverid ja COOPid ning mitmed ökopoed ja kohvikud. Haara kaasa, pista korvi ja koju jöudes aseta pudelid külma. Nii on soojal suvepäeval alati miskit piknikule jahutuseks kaasa haarata ja külaliste tulekul kokteilimeistri elu lihtne.

Kasemahlad vöid ka mugavalt lähimasse SmartPosti pakiautomaati tellida SIIT!