kasemahl ÖselBirch astelpaju

Maks on meie elundkonna üks tähtsamaid organeid. Lausa nii tähtis, et Hiina arstide arvamuse kohaselt on tegemist inimkeha kõige olulisema organiga. Maks on meie keha kõige suurem seedenääre ning siseorgan, mille ülesandeks on olla keha puhastav filter. Nagu eelmises postituses rääkisime, püsib meie organism tänu maksale mürgivaba, mis loob eelduse heaks terviseks ning enesetundeks.


Kuid kas ja mida vajab maks, et iseennast puhta ning tervena hoida? Ning kas kasemahladel on mängida suurem roll kui lihtsalt limonaadil? Küsimustele vastab toitumisnõustaja Teele Teder.

Maks on meie keha mürkidest puhastaja. Kuid kas ja mida vajab maks, et iseennast puhastada?

Maksale meeldiks mitmekesine tervislik toitumine. Et oma maksa rõõmustada tee nii:

► Proovi vähendada toksiinide hulka oma elus, muutes oma elustiili, toitumist ja keskkonda.

► Söö võimalusel kohalikku ja mahedalt kasvatatud toitu (mida mürgivabam, seda parem)

► Joo piisavalt vett. See aitab ka maksal paremini oma tööd teha.

► Söö täisväärtuslikku toitu, mis ei sisalda rafineeritud ja töödeldud toiduaineid ega lisatud suhkruid. Need on maksale koormaks.

► Söö kiudaine- ja toitainerikast toitu – värskeid puu- ja köögivilju, täisteravilju ning kõrge kvaliteediga liha ja kala. Kui su menüüs ei ole piisavalt kiudaineid, siis võta neid toidulisandina juurde. Hea võimalus on kiudaineid ka kaunviljadest saada, seal leidub neid heas vahekorras.

Kasemahl on kindlasti midagi palju enamat kui limonaad. Ühena paljudest funktsioonidest aitab ta kaasa ka maksa detoksifikatsioonile. Ta on meie nn filtersüsteemile väga hea (neerudele ning maksale) ergutades nende tööd. Eesti rahvameditsiinis arvati kasemahlal olevat ravitoime tervenisti 101 haiguse vastu.

Milliseid toiduained peaksime sööma, et toetada maksa tööd?

► Brokoli ja brokoliidude ekstrakt sisaldavad suures koguses sulfarofaani, mis aitab vähendada allergiliste reaktsioonide teket reostuse suhtes, pakkudes antioksüdantset kaitset. Brokoliidudel on väga tugev antioksüdantne toime, mis aitab kuni 95% ulatuses vähendada vabade radikaalide kahjustusi. Sulfarofaan sisaldab isotiotsüanaati– fütokemikaali, mis parandab maksa võimet kahjulike östrogeeni metaboliitide deaktiveerimisel.

► Kuigi Eestis peetakse artišokki peamiselt lihtsalt suupisteks, mida snäkilauale oliivide kõrvale panna, siis tegelikult on tegemist väga kasuliku toiduga, mis võiks olla regulaarselt menüüs. Artišokk aitab toetada maksa ja sapipõit ning parandada seedimist. Artišokki soovitatakse düspepsia ja toidu seedimatuse korral, mille tulemusel tekib ebamugavustunne kõhus, gaasid, kerge kõhukinnisus- või lahtisus, isutus või iiveldus. Artišokil on soodne toime ka sapiteede ja rasva seedimise häirete korral.

► Takjas on puhastava toimega taim, mida soovitatakse samuti maksa töö toetuseks. Takjas kaitseb maksa ning tal arvatakse olevat ka vabu radikaale kahjutuks tegevaid omadusi.

► Granaatõun on üks looduse imesid. Selles sisalduv alfalipoehape toetab maksatööd ning võib kaitsta mittealkohoolse maksarasvumise eest.

► Maksale meeldivad ka kõikvõimalikud kapsalised, sest neis leidub indool-3-karbinooli. See toitaine parandab maksa aktiivsust ning aitab aktiivselt kaasa östrogeeni lagundamisele.

► Kindlasti on vaja mõõdukas koguses ka valku, sest N-atsetüültsüsteiin on ühend, mida leidub valgurikastes toitudes (enamasti loomsetes toiduainetes). N-atsetüültsüsteiin aitab kaasa olulise antioksüdandi glutatiooni tootmisele, mis on samuti optimaalseks keha puhastumise toimimiseks oluline. N-atsetüültsüsteiin aitab kaitsta ka maksa erinevate kemikaalide ning paratsetamooli toksilisuse eest.

Pane tähele! Selleks, et oma maksa mitte kahjustada, tuleks vältida rafineeritud ja töödeldud toiduaineid, lisatud suhkruid ja alkoholi, sest need on maksale koormaks!

Me ei saa üle ega ümber kasemahlast – kuidas siis sellega on? Aitab see meid kuidagi või täidab kasemahl pigem lihtsalt limonaadi rolli?

Kasemahl on kindlasti midagi palju enamat kui limonaad. Ühena paljudest funktsioonidest aitab ta kaasa ka maksa detoksifikatsioonile. Ta on meie nn filtersüsteemile väga hea (neerudele ning maksale) ergutades nende tööd. Eesti rahvameditsiinis arvati kasemahlal olevat ravitoime tervenisti 101 haiguse vastu.

Nagu toitumisnõustaja Teele Tederi vaaadetest selgub, on inimorganismi võimsa puhastaja ehk maksa heaolule üpris lihtne oma toidu- ning muude harjumustega kaasa aidata! Tervis on kogu inimese heaolu, edu ja õnne alus. Seega tasub selle eest ka hoolt kanda. Lühiajalised muudatused menüüs või poelettidel atraktiivsetena tunduvad imetooted võivad tekitada ehk hetkelise rahulolutunde, kuid kõige tulemuslikum on siiski järjepidev töö ja õige elustiil. Ega ilma asjata Vanades Idamaades usutud, et inimese hing justnimelt maksas asub! Ikka põhjusega! Nii et hooligem oma tervisest tehes väikeseid muudatusi oma toidulaual ning kostitades vahetevahel end ka sõõmu (või pudeli või paari) täie kasemahlaga!

Lühiajalised muudatused menüüs või poelettidel atraktiivsetena tunduvad imetooted võivad tekitada ehk hetkelise rahulolutunde, kuid  kõige tulemuslikum on siiski järjepidev töö ja õige elustiil.

ÖselBirch mahedad kasemahlajoogid

• Vähese suhkruga • Eesti mahetoodang • Säilitusaineteta • Iga pudel toetab maailmakoristust: letsdoitworld.org

• Sisaldab kasemahlale omaseid mineraalaineid ja vitamiine